Životopis Nágárdžuny

Překlad Alan Černohous


Nágárdžuna byl v mládí žákem jistého indického jogína. Ten jej i jeho přátele naučil se zneviditelňovat. Mladíci tuto schopnost používali dosti lehkomyslně. Začali pronikat do královského harému a tam se bavívali s jeho obyvatelkami. Král se však velmi brzy dovtípil, oč běží. Nechal všechny neviditelné vyjma Nágárdžuny pochytat a jejich harémové hrátky byly ukončeny na popravišti.

Nágárdžunou následky jejich lehkovážnosti a připoutanosti ke smyslovým radovánkám otřásly až tak hluboce, že se okamžitě stal buddhistickým mnichem. Ihned se vydal na sever do slavného kláštera Nálanda.

Výsledkem jeho intenzivních kontemplativních úvah se stalo vidění, které posléze určilo charakter jeho filosofické nauky.

Spatřil stúpu obklopenou Buddhy a Bódhisattvy. Nágárdžuna tu stúpu otevřel. Avšak uvnitř spatřil ještě jednu, která byla úplně stejná. Pak se rozhodl najít tu nejprvotnější, výchozí stúpu. Otevřel druhou stúpu a v jejím nitru uviděl třetí. Ta byla zase úplně stejná. V ní zase našel čtvrtou, a tak dále, až do nekonečna.

Tehdy Nágárdžuna pochopil, že žádná první stúpa, nebo jinak řečeno, žádná prvotní substance, žádný prazáklad, neexistuje a ani nemůže existovat.

Toto pochopení jej učinilo hodným získat sútry Pradžňá-páramit, tedy Vrcholné Moudrosti, jež Buddha ukryl pět set let předtím v zemi hadů nágů.

Nágárdžuna sestoupil do podvodní říše krále nágů a tam obdržel sútry Pradžňá-páramit. Meditace nad nimi jej přiměly k vypracování filosofického systému (možná, že přesnější by bylo říci: "anti-systému").

Nágárdžuna byl po řadu let představeným Nálandy. Nicméně v době svého stáří se vrátil do rodných míst, neboť jej sem pozval král, jenž tam v té době vládl. Ten totiž doufal v to, že se Nágárdžuna stane jeho guruem čili duchovním vůdcem.

Nágárdžuna s tím souhlasil. Král pro něj tedy nechal vybudovat nový klášter, který byl později nazván Nágárdžunakonda (jeho ruiny jsou dodnes zachovány).



(c) Alan Černohous

(c)ankaračárja Atma, Bodhi