Duchovní obzory - 2. ročník filmového festivalu ve Strakonicích v klubu Habeš, 7.8.2010

Pavel Mareš Janovský

Mou asi nejnavštěvovanější webovou stránkou je Síla moudrosti, proto mi nemohlo uniknout v sekci novinek datum 7. Srpna, den konání druhého ročníku filmového festiválku ve Strakonicích. Tentokrát pod názvem Duchovní obzory. Nevěděl jsem přesně, jak program probíhá, ale filmy s duchovní tématikou jsou moje oblíbené a setkání s lidmi s podobným zájmem jsem kvitoval s radostí.

Do Strakonic jsme přijeli s mým kamarádem Marcelem za sobotního deštivého odpoledne. Ke klubu Habeš směrovaly cedule (jen je po cestě nepřehlédnout) a tak jsme dorazili před pátou hodinou. Příjemné přivítání s přítomnou skupinkou hostů. Michal Štěpánek, co by organizátor, nabídl nám zelený čaj. Vlastně v průběhu pozdního odpoledne a večera to bylo čajů několik, z nichž vyzdvihuji čaj Masala. Podávaly se i výborné placky s ale opravdu výbornou kuřecí omáčkou.

Filmová produkce běžela z projektoru na plátno a tak se mohli všichni návštěvníci pohodlně usadit k prvnímu snímku. Jako ve správném kině, začalo se krátkým filmem Bodhisattva in metro. A dále pak běžely snímky Kvantová fyzika - Vítejte v Matrixu, Krišnamurti - O životě a smrti. Holografický vesmír, předkládá divákovi, "modernímu učenému" člověku, odpověď na otázku co je to lidské vědomí. Naproti tomu Eckahrt Tolle ve svém spotu poukazuje na Moc přítomného okamžiku. Líbila se mi reakce Jendy po skončení tohoto snímku: "Gut, k tomu není co dodat." Velmi pěkným promítaným dokumentem byl František Drtikol - Fotograf, malíř... mystik.
K filmové produkci ještě doplním, že některé snímky je možné najít na webu:
http://mozaika.bloguje.cz.

Takzvaná after party, probíhající po skončení promítání, byla stejně hodnotnou, ne-li hodnotnější částí filmového festiválku. Diskutovalo se samozřejmě hlavně na téma duchovní cesty, pokroku a praxe jednotlivých diskutujících. Takže témata byla jasná - cvičení čakramů, bdění, jasné vědomí a nemyšlení. K tomu vzpomínky na Evžena a zážitky týkající se cesty a praxe samotné.

Celý večer byl velice příjemným posezením, odkud si bylo možné díky Michalovi, Jendovi a všem zúčastněným, odnést to nejcennější, tj. inspiraci a rady jak na "to", no zkrátka Sílu moudrosti.© Pavel Mareš Janovský